ΑρχικήΑνακοινώσεις-ΝέαΑνακοινώσεις Ι. Μ. ΠατρώνἘκοιμήθη ἡ μητέρα τοῦ Μητροπολίτου Πατρῶν.

Ἐκοιμήθη ἡ μητέρα τοῦ Μητροπολίτου Πατρῶν.

DSC07104Μετέστη πρὸς Κύριον τὸ πρωὶ τῆς Κυριακῆς 23ης Ἰουλίου 2017, ἡ πρεσβυτέρα Κατίνα, χήρα τοῦ Ἱερέως Εὐθυμίου Σκλήφα, μητέρα τοῦ Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου Πατρῶν κ. Χρυσοστόμου.

Ἡ ἐξόδιος Ἀκολουθία τῆς μεταστάσης θὰ ψαλῇ στὸν Ἱερὸ Ναὸ τοῦ Ἁγίου Ἰωάννου τοῦ Χρυσοστόμου στοῦ Λουκᾶ Τριπόλεως, τὴν Δευτέρα 24 Ἰουλίου 2017 καὶ ὥρα 6 τὸ ἀπόγευμα. Ἡ σορὸς τῆς ἀοιδίμου Πρεσβυτέρας θὰ εὑρίσκεται στὸν Ἱερὸ Ναὸ ἀπὸ ὥρα 4 τὸ ἀπόγευμα τῆς Δευτέρας.

Ἡ Ἱερὰ Μητρόπολις Πατρῶν θὰ διαθέσῃ λεωφορεῖα πρὸς ἐξυπηρέτηση ὅλων ὅσων θέλουν νὰ παραστοῦν στὴν Ἐξόδιο Ἀκολουθία. Τὰ λεωφορεῖα θὰ ἀναχωρήσουν στὶς 2 τὸ μεσημέρι ἀπὸ τὸν Ἱερὸ Ναὸ τοῦ Ἁγίου Ἀποστόλου Ἀνδρέου Πατρῶν. Οἱ κρατήσεις θέσεων μόνο κατόπιν συνεννοήσεως στὰ τηλ: 6977441614 (π. Ἀρτέμιος) καὶ 6981038388 (Διάκονος Ἀνδρέας).

Το εκκλησιαστικό συμβούλιο του Ι.Ν. Αγίου Ανδρέα Εγλυκάδος και οι ενορίτες εκφράζουν τα θερμά τους συλλυπητήρια.

Αιωνία της η μνήμη!

Πώς θέλομεν να σωθώμεν αδελφοί μου; Το ένα μας φαίνεται βαρύ, το άλλο πικρόν. Ο Θεός είναι εύσπλαχνος, ναι! Αλλ' είναι και δίκαιος . Έχει και ράβδον σιδηράν. Λοιπόν αν θέλωμεν να σωθώμεν, πρέπει να έχωμεν την αγάπην εις τον Θεόν και εις τους αδελφούς μας
Άγιος Κοσμάς ο Αιτωλός