ΑρχικήΔραστηριότητες ΕνορίαςΕκδηλώσειςΑΠΟ ΤΗΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΣΤΟΝ ΙΕΡΟ ΝΑΟ ΜΑΣ

ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΣΤΟΝ ΙΕΡΟ ΝΑΟ ΜΑΣ

0181 resizeΠραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 22 Δεκεμβρίου στον Ιερό Ναό Αγίου Ανδρέα Εγλυκάδας Πατρών Χριστουγεννιάτικη συναυλία, στην οποία συμμετείχαν 3 χορωδιακά σύνολα.

Η παιδική χορωδία Πατραικης Μαντολινάτας, η παιδική χορωδία 17ου Γυμνασίου Πάτρας και η νεοσύστατη χορωδία BelCantes Αγίου Ανδρέα Εγλυκάδας Πατρών, τραγούδησαν Χριστουγεννιάτικα τραγούδια από όλο τον κόσμο. Η συναυλία πραγματοποιήθηκε σε κατανυκτική ατμόσφαιρα στον Ιερό Ναό με το καλωσόρισμα  του Ιερέα του Ναού Π. Κωνσταντίνου Αθανασόπουλου.

Στη συναυλία παρέστησαν ο Διευθυντής του 17ου Γυμνασίου Πάτρας Κος Κασπίρης Αντρέας ο πρόεδρος της Πατραικής Μαντολινάτας Κος Χρήστος Πούλιος, η Συμβουλος Μουσικής Κα Κωστούλα Σακκά, ο Γραμματέας της στέγης Ελληνικών χορωδιών Κος Γιώργος Γεωργόπουλος,ο καλλιτεχνικός Διευθυντής της Πολυφωνικής χορωδιας Πάτρας Κος  Σταύρος Σολωμός, ο Διευθυντής του Μουσικού Σχολείου Πάτρας Κος Σταμάτης Λέκκας, πλήθος κόσμου, γονείς και φίλοι της χορωδιακής μουσικής.

Συμμετείχαν οι πιανίστες Λουντμίλα Ιβάνοβα, Αθανασοπούλου Ουρανία και η βιολίστρια Μαρία Γούτου.

Τις χορωδίες διεύθυναν η Κατερίνα Πολυμενάκου και η Ελενα Δρουκοπούλου.

Σχετικοί σύνδεσμοι

• 0110_resize
  • 0129_resize
  • 0143_resize
  • 0152_resize
  • 0181_resize
  • 0184_resize
  • 0202_resize

Ας μην αφήνουμε την λύπη, πάντως, να μας κυριεύει τόσο, ώστε να μας οδηγεί σε παράλογες ενέργειες είτε σε αδιάκριτη εσωστρέφεια. Μας βρήκε ένας πειρασμός, μια δοκιμασία, μια συμφορά; Ο Θεός, που παραχώρησε τον πειρασμό, γνωρίζει και πότε πρέπει να λήξει. Αυτός, ως παντοδύναμος, μπορεί να μας απαλλάξει από κάθε κακό, όταν έρθει η κατάλληλη ώρα, προπαντός όταν μετανοήσουμε για τις αμαρτίες μας και επιστρέψουμε κοντά Του.
Άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος