ΑρχικήΔραστηριότητες ΕνορίαςΕορτέςΕΟΡΤΗ ΑΓΙΟΥ ΕΦΡΑΙΜ ΤΟΥ ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΟΥ

ΕΟΡΤΗ ΑΓΙΟΥ ΕΦΡΑΙΜ ΤΟΥ ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΟΥ

ΙΕΡΑ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΣ ΠΑΤΡΩΝ

ΙΕΡΟΣ ΝΑΟΣ ΑΓ. ΕΦΡΑΙΜ –ΑΓ. ΕΥΘΥΜΙΟΥ

(ΠΑΡΕΚΚΛΗΣΙΟΝ ΙΕΡΟΥ ΝΑΟΥ ΑΓ. ΑΝΔΡΕΟΥ ΕΓΛΥΚΑΔΟΣ)

agios-efraim

Ι Ε Ρ Α   Π Α Ν Η Γ Υ Ρ Ι Σ

4-5 ΜΑΙΟΥ 2019

ΕΟΡΤΗ ΑΓΙΟΥ ΕΦΡΑΙΜ ΤΟΥ ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΟΥ

Με τις ευχές του Σεβασμιωτάτου κ.κ. ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΥ, η ενορία μας θα εορτάσει τον γνωστό σε όλους Μεγαλομάρτυρα Άγιο ΕΦΡΑΙΜ τον ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΟ, προς τιμή του οποίου έχει ανεγερθεί περικαλλής Ναός.

ΣΑΒΒΑΤΟ 4 ΜΑΪΟΥ ΩΡΑ 6:30 μ.μ.

ΕΟΡΤΙΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΜΟΣ ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ μετά αρτοκλασίας και θ. κηρύγματος.

ΚΥΡΙΑΚΗ 5 ΜΑΪΟΥ :

ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΗ ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ. 7- 10 π.μ.

ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΤΗΣ ΕΟΡΤΗΣ: Εσπερινός και Ιερά Παράκληση ενώπιον της Θαυματουργού Εικόνος του Αγίου Εφραίμ. Ώρα 6 μ.μ.

Αξίζει κανείς να επισκεφτεί τον Ιερό Ναό που βρίσκεται μέσα σε καταπράσινο ανοιξιάτικο περιβάλλον παίρνοντας συγχρόνως και την ευλογία του Αγίου.

Προσωρινή είσοδος κάτω από τον Ι.Ν. Μυροφόρων.

ΕΚ ΤΟΥ ΙΕΡΟΥ ΝΑΟΥ

Agios-Efraim 42ΑΓΙΟΣ ΕΦΡΑΙΜ ΦΩΤΟ

Ας μην αφήνουμε την λύπη, πάντως, να μας κυριεύει τόσο, ώστε να μας οδηγεί σε παράλογες ενέργειες είτε σε αδιάκριτη εσωστρέφεια. Μας βρήκε ένας πειρασμός, μια δοκιμασία, μια συμφορά; Ο Θεός, που παραχώρησε τον πειρασμό, γνωρίζει και πότε πρέπει να λήξει. Αυτός, ως παντοδύναμος, μπορεί να μας απαλλάξει από κάθε κακό, όταν έρθει η κατάλληλη ώρα, προπαντός όταν μετανοήσουμε για τις αμαρτίες μας και επιστρέψουμε κοντά Του.
Άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος