ΑρχικήΔραστηριότητες ΕνορίαςΕορτέςΕΟΡΤΗ ΑΓΙΟΥ ΕΦΡΑΙΜ ΤΟΥ ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΟΥ

ΕΟΡΤΗ ΑΓΙΟΥ ΕΦΡΑΙΜ ΤΟΥ ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΟΥ

ΙΕΡΑ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΣ ΠΑΤΡΩΝ

ΙΕΡΟΣ ΝΑΟΣ ΑΓ. ΕΦΡΑΙΜ –ΑΓ. ΕΥΘΥΜΙΟΥ

(ΠΑΡΕΚΚΛΗΣΙΟΝ ΙΕΡΟΥ ΝΑΟΥ ΑΓ. ΑΝΔΡΕΟΥ ΕΓΛΥΚΑΔΟΣ)

agios-efraim

Ι Ε Ρ Α   Π Α Ν Η Γ Υ Ρ Ι Σ

4-5 ΜΑΙΟΥ 2019

ΕΟΡΤΗ ΑΓΙΟΥ ΕΦΡΑΙΜ ΤΟΥ ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΟΥ

Με τις ευχές του Σεβασμιωτάτου κ.κ. ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΥ, η ενορία μας θα εορτάσει τον γνωστό σε όλους Μεγαλομάρτυρα Άγιο ΕΦΡΑΙΜ τον ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΟ, προς τιμή του οποίου έχει ανεγερθεί περικαλλής Ναός.

ΣΑΒΒΑΤΟ 4 ΜΑΪΟΥ ΩΡΑ 6:30 μ.μ.

ΕΟΡΤΙΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΜΟΣ ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ μετά αρτοκλασίας και θ. κηρύγματος.

ΚΥΡΙΑΚΗ 5 ΜΑΪΟΥ :

ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΗ ΘΕΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ. 7- 10 π.μ.

ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΤΗΣ ΕΟΡΤΗΣ: Εσπερινός και Ιερά Παράκληση ενώπιον της Θαυματουργού Εικόνος του Αγίου Εφραίμ. Ώρα 6 μ.μ.

Αξίζει κανείς να επισκεφτεί τον Ιερό Ναό που βρίσκεται μέσα σε καταπράσινο ανοιξιάτικο περιβάλλον παίρνοντας συγχρόνως και την ευλογία του Αγίου.

Προσωρινή είσοδος κάτω από τον Ι.Ν. Μυροφόρων.

ΕΚ ΤΟΥ ΙΕΡΟΥ ΝΑΟΥ

Agios-Efraim 42ΑΓΙΟΣ ΕΦΡΑΙΜ ΦΩΤΟ

Η φύση του νερού είναι απαλή, ενώ της πέτρας είναι σκληρή. Όταν όμως κρεμάσουμε το νερό και πέφτει πάνω στην πέτρα, την τρυπά. Έτσι και ο λόγος του Θεού είναι απαλός, ενώ η καρδιά μας είναι σκληρή. Ακούγοντας όμως ο άνθρωπος συχνά τον λόγο του Θεού, που έρχεται από ψηλά, ανοίγεται η καρδιά του στον φόβο του Θεού. «Λόγος Κυρίου, ανοίγει μου τα ώτα».
Αββάς Φιλήμων