ΑρχικήΗ Ενορία

Ιερός Ναός Αγίου Ανδρέου Εγλυκάδος Πατρών

Η εκκλησία του Αγ. Ανδρέου υπέστη σοβαρές ζημιές από τον καταστροφικό σεισμό στην Πάτρα στις 13/7/1993 οι οποίες με πολύ κόπο και προσπάθεια αποκαταστάθηκαν πλήρως, δεδομένου ότι ο ναός υπέστη ριζική ανακαίνιση.

Μέσα στην εκκλησία βρίσκονται πολλές παλαιές εικόνες. Η παλαιότερη εικόνα του ναού του Αγ. Ανδρέου είναι του 1836, μία εικόνα της Παντανάσσης.

Μπροστά από την εκκλησία του Αγ. Ανδρέου έχει στηθεί μνημείο στο οποίο αναγράφεται: "Εις τον ιερέα και διδάσκαλο τους δύο ακλόνητους στύλους του ορθοδόξου ελληνικού έθνους". Το μνημείο κατασκευάστηκε το 2006 επί εφημερίας των ιερέων του ναού Δημητρίου και Κων/νου Αθανασοπούλου.

Πολύ κοντά στο μνημεία αυτό υπάρχει όμορφο αντίστοιχο αφιερωμένο στην πολύτεκνη οικογένεια. Ο τίτλος που αναγράφεται στο πρωτότυπο αυτό μνημείο είναι: "Ο Κύριος εδόξασε γονείς επί τέκνοις. Πολλά παιδιά πολλές ευλογίες, μεγάλη και ισχυρή Ελλάδα". Το μνημείο εγκαινίασε σε λαμπρή τελετή ο αείμνηστος μητροπολίτης Πατρών κυρός Νικόδημος στις 13/9/1992.

Αεροφωτογραφίες του Ιερού Ναού Αγίου Ανδρέου Εγλυκάδας Πατρών

(κάντε κλικ για να τις δείτε σε μεγαλύτερο μέγεθος)

Ιερός Ναός Αγίου Ανδρέου Εγλυκάδος Πατρών - αεροφωτογραφία Αεροφωτογραφία Ιερού Ναού Αγίου Ανδρέου Εγλυκάδος Πατρών

• Agios Andreas (1)