ΑρχικήΗ ΕνορίαΠνευματικό Κέντρο

Πνευματικό Κέντρο

Το 1977 σε οικόπεδο το οποίο παρεχώρησε η Εκκλησία και με δαπάνη του Ιακώβου Τσούνη κατασκευάσθηκε το Πνευματικό Κέντρο της ενορίας του Αγίου Ανδρέου Εγλυκάδας.

Στην αίθουσα αυτή γίνονται γιοργές, ομιλίες, κύκλοι ανδρών και γυναικών, κατηχητικά σχολεία και συγκεντρώσεις αγροτικών συλλόγων της ευρύτερης περιοχής για την μελέτη και επίλυση των προβλημάτων τους. Το πνευματικό κέντρο ανακαινίσθηκε το 2002.

Ξέρετε ποιοί έχουν στην πραγματικότητα την κυ­ριότητα του πλούτου; Όσοι περιφρονούν τη χρήση του και περιγελούν τις απολαύσεις. Όσοι σκορπάνε τα λεφτά τους και τα μοιράζουν στους φτωχούς, κάνουν καλή χρήση τους και φεύγουν απ’ αυτόν τον κόσμο αληθινά πλούσιοι, πλούσιοι σε καλά έργα και αγάπη και χάρη Θεού.
Άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος