ΑρχικήpareklisiaΆγιοι Πατέρες

Άγιοι Πατέρες

Το παρεκκλήσιο των Αγ. Πατέρων θεμελιώθηκε στις 25/10/1981 και εγκαινιάσθηκε στις 11/10/1987 από τον αείμνηστο Μητροπολίτη Πατρών κυρό Νικόδημο.

Ο ναός ανεγέρθηκε σε οικόπεδο το οποίο δώρησαν οι Κωνσταντίνος και Γεωργία Πολίτου στην περιοχή Πολιτέϊκα. Στον ναό αυτό υπάρχει και δεύτερη Αγία Τράπεζα προς τιμήν του Αγ. Θεράποντος.

Δίπλα στον ναό λειτουργεί εδώ και αρκετά χρόνια παιδικός σταθμός ο οποίος και επιτελεί σημαντικό έργο. Το 2003, δίπλα στον παιδικό σταθμό κατασκευάσθηκε προσκυνητάρι στο οποίο κάθε χρόνο την 1η Αυγούστου τελείται υπαίθρια ιερή αγρυπνία με αφορμή την εορτή της Προόδου του Τιμίου Σταυρού.

Warning: No images in specified directory. Please check the directoy!

Debug: specified directory - http://enoriaeglikadas.gr/images/JSN/Agioi-Pateres

Ξέρετε ποιοί έχουν στην πραγματικότητα την κυ­ριότητα του πλούτου; Όσοι περιφρονούν τη χρήση του και περιγελούν τις απολαύσεις. Όσοι σκορπάνε τα λεφτά τους και τα μοιράζουν στους φτωχούς, κάνουν καλή χρήση τους και φεύγουν απ’ αυτόν τον κόσμο αληθινά πλούσιοι, πλούσιοι σε καλά έργα και αγάπη και χάρη Θεού.
Άγιος Ιωάννης ο Χρυσόστομος